lukasband.pl

Blog tematyczny o podróżach, kuchni, modzie i urodzie.

Podróże

Gwiazdki hotelowe, a renoma danego miejsca

Gwiazdki hotelowe, a renoma danego miejsca

Hotele od zawsze cieszyły się dużą popularnością. Umożliwiają one bowiem sen w komfortowych warunkach, będąc poza miejscem zamieszkania. Nic więc dziwnego, że są one szczególnie oblegane, np. w sezonie wakacyjnym, gdzie większość ludzi decyduje się na odpoczynek poza swoim domem. Każdy hotel oferuje swoim klientom inną jakość, w związku z tym powstała specjalna skala, w oparciu o którą można ocenić jakość danego miejsca. Obok nazwy każdego hotelu można zaobserwować gwiazdki, które sugerują gościom jakiej jakości usług mogą się spodziewać.

Ile gwiazdek może mieć hotel?

Zwyczajowo hotel może mieć od jednej do pięciu gwiazdek. Według światowych standardów, 5 gwiazdek sugeruje, iż mamy do czynienia z hotelem luksusowym, w którym jakość świadczonych usług stoi na najwyższym poziomie. Istnieją jednak odstępstwa od tej normy. W Dubaju istnieje hotel o nazwie Burj Al Arab, który posiada aż 7 gwiazdek. Znacznie przewyższa on standardy hoteli pięciogwiazdkowych, stąd też zastosowano wyższą skalę oceniania. Na tak wysoki standard zasługuje nie tylko sam budynek, ale także wystrój wnętrz i dodatkowe usługi, które oferuje hotel. Burj Al Arab został wybudowany na sztucznej wyspie i ma on kształt żagla. Hotel dysponuje 200 ekskluzywnymi apartamentami, z których największy posiada powierzchnię aż 780 metrów kwadratowych. Większość apartamentów w tym hotelu posiada złote elementy wystroju wnętrza. Poza standardowymi usługami, hotel oferuje swoim klientom lotnisko dla śmigłowców, muzeum oraz atrakcję w postaci kilkupiętrowego akwarium, w którym można podziwiać rafę koralową.

Co wpływa na ilość gwiazdek?

Istnieje kilka kryteriów, które mają wpływ na ilość gwiazdek hotelowych. Można zaliczyć do nich: wyposażenie pokoi, łazienkę, usługi gastronomiczne, obsługę, sprzątanie oraz dodatkowe usługi hotelowe.

W hotelach jednogwiazdkowych wyposażenie pokoi stoi na minimalnym poziomie niezbędnym do tego, aby w miarę komfortowo odpocząć. Pokój 2-osobowy w takim hotelu musi mieć minimum 10 metrów kwadratowych powierzchni. W takim pokoju musi znaleźć się przede wszystkim łóżko, a dodatkowe elementy wyposażenie to zazwyczaj lampka nocna, niewielka szafa, stolik, krzesło, lustro oraz wieszak na ścianie. Pokój w hotelu jednogwiazdkowym często wyposażony jest również w dwie szklanki oraz przynajmniej jedno gniazdko elektryczne do dyspozycji gości.

Hotel pięciogwiazdkowy z kolei przeznaczony jest dla najbardziej wymagających gości. Pokoje w takim hotelu są znacznie większe, ponieważ ich minimalna powierzchnia musi wynosić 18 metrów kwadratowych. W pokojach znajdziemy wygodne łóżko, klimatyzację, biurko, stolik z dwoma krzesełkami oraz telefon, dzięki któremu możemy na przykład zamówić jedzenie z hotelowej restauracji do naszego pokoju. Obsługa w hotelach pięciogwiazdkowych powinna znać kilka języków, tak aby sprawnie obsługiwać zagranicznych gości.

Jak widać gwiazdki hotelowe w prosty sposób przedstawiają jakość usług świadczonych w hotelach, dlatego rezerwując pokój w hotelu warto się nimi kierować.

Udostępnij