lukasband.pl

Blog tematyczny o podróżach, kuchni, modzie i urodzie.

Zdrowie

Na czym polega leczenie chrapania?

Na czym polega leczenie chrapania?

Spokojny i głęboki sen stanowi jedną z podstaw dobrego samopoczucia. Warto pamiętać o tym, że to właśnie sen pomaga w skutecznej regeneracji organizmu.

Chrapanie – najczęstsze przyczyny

Chrapanie to dość uciążliwy, aczkolwiek często bagatelizowany problem, który dotyczy sporej części populacji. Chrapanie pojawia się na skutek trudności na jakie napotyka przepływające przez gardło powietrze. Pod żadnym pozorem nie powinno lekceważyć się chrapania, gdyż może ono świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych.

Wśród najczęstszych przyczyn mających bezpośredni wpływ na wystąpienie i nasilenie problemu chrapania wyróżnia się między innymi nieprawidłowości związane z budową przegrody nosowej, a także niedrożność nosa wywołaną obecnością polipów. Niejednokrotnie chrapanie pojawia się także na skutek przerostu migdałków oraz obniżonego napięcia mięśni gardła i języka. Na chrapanie bardzo często skarżą się także osoby z otyłością oraz palacze. Wzmożone chrapanie może być także efektem ubocznym stosowania niektórych leków, w tym leków zwiotczających mięsnie czy antydepresantów.

Na czym polega leczenie chrapania?

Leczenie chrapania to proces, którego przebieg uzależniony jest w dużej mierze od przyczyny problemu. W przypadku chrapania spowodowanego nieprawidłowościami związanymi z budową lub funkcjonowaniem górnych dróg oddechowych koniecznym może okazać się przeprowadzenie interwencji chirurgicznej. Zabieg chirurgiczny stosuje się także w przypadku obecności polipów czy przerośniętych migdałków – warto pamiętać o tym, że większość operacji tego typu nie wymaga zbyt długiej rekonwalescencji, a pacjent może opuścić szpital jeszcze tego samego dnia.

Leczenie chrapania spowodowanego otyłością czy szkodliwymi nawykami opiera się z kolei na stopniowej redukcji wagi oraz zmianie dotychczasowych przyzwyczajeń. Warto pamiętać o tym, że w przypadku palaczy jedyną skuteczną metodą na pozbycie się uciążliwego problemu chrapania jest rzucenie palenia oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

Bezdech senny co to?

Bezdech senny to choroba, którą charakteryzuje występowanie wielokrotnych i systematycznie pojawiających się momentów, w których dochodzi do znacznego ograniczenia lub całkowitego zatrzymania przepływu powietrza przez drogi oddechowe.

Do głównych objawów bezdechu sennego można zaliczyć między innymi chrapanie – nie można zapominać tym, że większość osób borykających się z chrapaniem jest narażona na wystąpienie bezdechu sennego. Ponadto osoba, u której doszło do znacznego spłycenia lub całkowitego zatrzymania oddechu może skarżyć się na uporczywe bóle głowy, ogólne rozbicie i zmęczenie organizmu.

Osoba cierpiąca na bezdech senny nie może cieszyć się spokojnym odpoczynkiem – w większości przypadków pacjenci cierpiący na tę przypadłość wielokrotnie wybudzają się w nocy, co przekłada się na osłabienie zdolności regeneracyjnych organizmu. Ponadto krew pacjenta cierpiącego z powodu bezdechu sennego nie zawiera odpowiedniej ilości tlenu, co powoduje poważne osłabienie organizmu. Warto pamiętać o tym, że problem bezdechu sennego nie powinien być lekceważony, gdyż może zagrażać życiu i zdrowiu pacjenta.

Udostępnij