lukasband.pl

Blog tematyczny o podróżach, kuchni, modzie i urodzie.

Biznes

Nowoczesne finansowanie dla Twojego biznesu

Nowoczesne finansowanie dla Twojego biznesu

Każde przedsiębiorstwo miewa wzloty i upadki – momenty prosperity oraz chwile, w których należy zacisnąć pasa i spróbować pozyskać finansowanie. W niepewnych czasach dobrze mieć w zanadrzu możliwości finansowania, które są pewne, łatwo dostępne i można je dopasować do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Właśnie takim rozwiązaniem jest faktoring. Dowiedz się, na czym polega ta usługa finansowa, kiedy najlepiej z niej korzystać i ile za nią zapłacisz. Zapraszamy do lektury!

Czym jest faktoring?

W dużym skrócie: faktoring jest usługą finansową, która pozwala przedsiębiorcom sprzedawać wystawione faktury w celu uzyskania natychmiastowego dostępu do środków. Faktoring przydatny jest szczególnie tym przedsiębiorcom, którzy regularnie wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Nierzadko czekają oni nawet kilka miesięcy na należne im pieniądze, a przecież w tym czasie ich przedsiębiorstwa muszą funkcjonować – wypłacać wynagrodzenia dla pracowników, zaopatrywać się w towar, a także reagować na różne nieprzewidziane sytuacje, takie jak awarie czy nagłe podwyżki cen materiałów. 

Faktoringiem często nazywa się dwie usługi: stałą oraz jednorazową. W rzeczywistości jedna z nich to faktoring online, zaś drugą nazywamy finansowaniem pojedynczych faktur. Czym się różnią?

Faktoring online, czyli stała usługa dla przedsiębiorców

Faktoring online to rozwiązanie skrojone na potrzeby firm, które wystawiają faktury z odroczoną płatnością na co dzień, a do tego prowadzą interesy ze stałymi klientami. Aby móc skorzystać z faktoringu, konieczne jest zawarcie umowy na 12 miesięcy. W tym czasie faktorant może korzystać z przyznanego limitu faktoringowego. Limit ten jest odnawialny i pozwala finansować dowolną liczbę faktur w czasie trwania umowy. 

Co to znaczy, że limit jest odnawialny? Przedsiębiorca otrzymuje dostęp do Strefy Klienta i do limitu w kwocie, o którą wnioskował (PragmaGO przyznaje limity od 50 000 zł do 1 000 000 zł). Za każdym razem, gdy firma zdecyduje się sprzedać fakturę, obniża wysokość dostępnego limitu, zaś gdy należność wynikająca z dokumentu zostaje uregulowana, dostępny limit zwiększa się o zapłaconą kwotę.

Przykład: firma A korzysta z faktoringu i przyznano jej limit w wysokości 350 000 zł. Ostatnio sfinansowała sześć faktur na łączną kwotę 170 000 zł. Oznacza to, że do dyspozycji pozostało jej 180 000 zł w ramach limitu faktoringowego. Po dwóch tygodniach jeden z kontrahentów zapłacił należność w kwocie 90 000 zł. Po tym, jak pieniądze trafiły na konto faktora, dostępny dla firmy A limit uległ zmianie – zwiększył się do 260 000 zł.

Finansowanie pojedynczych faktur

To usługa dla tych firm, które potrzebują szybkiego dostępu do środków od czasu do czasu. W ramach finansowania faktur przedsiębiorca wypełnia formularz, do którego dołącza pojedynczą fakturę do sfinansowania. Jeżeli chce sprzedać kilka faktur, musi wysłać osobny wniosek dla każdej z nich.

Co do zasady finansowanie faktur działa podobnie do faktoringu online – także tutaj wszystko można załatwić online, a pieniądze trafią na Twoje konto firmowe w kilka godzin. Warto jednak pamiętać, że prowizja faktora przy finansowaniu pojedynczych faktur będzie wyższa niż, gdy zdecydujesz się na zawarcie rocznej umowy faktoringowej.

Podsumowanie

Choć obie przedstawione formy finansowania są nowoczesne i łatwo dopasować je do potrzeb przedsiębiorcy, faktoring online przeznaczony jest dla firm, które mają stałych klientów i chcą kontynuować prowadzenie interesów ze sprawdzonymi partnerami biznesowymi. 

Finansowanie faktur zapewnia nieco większą elastyczność w zamian za wyższe koszty. Ma też dodatkową zaletę – pozwala przetestować przydatność usług faktoringowych bez zawierania umowy. Możesz więc łatwo sprawdzić, w jaki sposób faktoring pomoże Twojej firmie w zachowaniu płynności finansowej, a gdy stwierdzisz, że spełnia oczekiwania, wówczas nawiązać długotrwałą współpracę z faktorem.

Udostępnij