Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Usługi faktoringowe – dlaczego warto się nimi zainteresować?

Biznes Data publikacji - 8 grudnia 2022 Autor - Redakcja lukasband.pl
Usługi faktoringowe


Zainteresowanie usługami faktoringowymi nie słabnie. Wręcz przeciwnie – z roku na rok coraz większa liczba przedsiębiorstw decyduje się na skorzystanie z faktoringu. Rośnie też łączna wartość sfinansowanych w ten sposób faktur. Z czego wynika rosnąca popularność faktoringu? Czy i dlaczego warto się zainteresować usługami faktoringowymi? Sprawdźmy!

Faktoring – podstawy

Warto zacząć od tego, że faktoring to usługa finansowa skierowana jedynie do przedsiębiorców. Clou faktoringu stanowi możliwość sprzedaży faktur, co z miejsca wyklucza osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.

Na czym polega faktoring? W ramach usługi przedsiębiorca otrzymuje dostęp do limitu faktoringowego – kwoty, którą może wydawać na finansowanie faktur wystawionych swoim kontrahentom. W ten sposób firmy mogą odzyskać dostęp do środków “zamrożonych” w fakturach.

Usługi faktoringowe są szczególnie atrakcyjne dla tych przedsiębiorców, którzy wystawiają swoim klientom faktury z odległymi terminami płatności oraz tych, którzy prowadzą regularne interesy ze stałymi kontrahentami. Dzięki faktoringowi mogą oni regularnie finansować takie faktury i nie muszą oczekiwać na spłatę należności. To szczególnie istotne, gdy mamy do czynienia z fakturami, których termin płatności upływa za 30 czy 60 dni.

Warianty usług faktoringowych

Faktoring możemy podzielić na kilka rodzajów, z których każdy – choć opiera się na tym samym rdzeniu, czyli finansowaniu faktur – ma nieco inną funkcję. Najprostszy i najpopularniejszy podział dotyczy ryzyka niewypłacalności odbiorcy. W tym kontekście możemy mówić o faktoringu pełny, niepełnym oraz mieszanym.

  • Faktoring pełny (faktoring bez regresu) to wariant, w którym pełną odpowiedzialność za ewentualną niewypłacalność odbiorcy przejmuje faktor, a więc firma faktoringowa. Jeżeli więc okaże się, że odbiorca nie jest w stanie uregulować należności, przedsiębiorca korzystający z faktoringu nie zostanie obciążony dodatkowymi kosztami.
  • Faktoring niepełny (faktoring z regresem) to odmiana faktoringu, w której w razie niewypłacalności odbiorcy to faktorant (podmiot korzystający z faktoringu) musi pokryć należność.
  • Faktoring mieszany to alternatywa, w ramach której faktorant może się ubezpieczyć na wypadek niewypłacalności kontrahenta do pewnej kwoty. W przypadku ubezpieczenia do 30 000 zł oznacza to, że jeżeli faktura opiewająca na niższą kwotę nie zostanie zapłacona przez kontrahenta w terminie, nie będzie to niosło za sobą żadnych konsekwencji dla faktoranta. Jeżeli jednak wartość sfinansowanej i niezapłaconej faktury będzie wyższa niż 30 000 zł, przedsiębiorca będzie musiał pokryć różnicę z własnej kieszeni.

To oczywiście nie wszystkie możliwości – faktoring dzielimy także na jawny i niejawny, krajowy i międzynarodowy, a wreszcie odwrotny, zaliczkowy czy wymagalnościowy. To właśnie to elastyczne podejście i możliwość dopasowania do nawet najbardziej specyficznych potrzeb firm jest jednym z powodów, dla których warto zainteresować się usługami faktoringowymi. 

Korzyści płynące z faktoringu

Przedsiębiorcy czynnie korzystający z faktoringu wymieniają szereg korzyści, jakie niesie za sobą ta usługa. Oto część z nich:

  • szybki dostęp do gotówki – dzięki faktoringowi przedsiębiorcy mogą uzyskać dostęp do środków finansowych w dwie godziny. Bez porównania do konieczności oczekiwania na spłatę ze strony klientów, zwłaszcza przy odległych terminach płatności.
  • możliwość realizacji usługi w 100% online – nie musisz wychodzić z domu ani z biura, żeby zrealizować usługę faktoringu. Cały proces  odbywa się online – od momentu wypełnienia formularza i wysłania wniosku, aż do podpisania umowy i otrzymania środków na konto firmowe.
  • sposób na zatory płatnicze – mając na podorędziu możliwość skorzystania z faktoringu, przedsiębiorcy nie muszą martwić się o to, że wystąpią zatory płatnicze. Dopóki usługa faktoringu dla Twojej firmy jest uruchomiona, możesz cieszyć się spokojem i pewnością, że zatory płatnicze to nie Twój problem.
  • łatwa dostępność usługi – zapomnij o liście wymagań dłuższej niż paragon z supermarketu – faktoring dostępny jest dla wszystkich przedsiębiorców; także tych z sektora MŚP, a nawet firm, które są na rynku od niedawna.

Redakcja lukasband.pl

Nasi eksperci specjalizujący się w dziedzinach kuchni, podróży, mody, zdrowia i biznesu, dzielą się profesjonalną wiedzą z zakresu kulinarnych technik gotowania, inspirujących destynacji podróżniczych, najnowszych trendów modowych, zdrowego stylu życia oraz efektywnych strategii biznesowych. Nasze artykuły są nie tylko źródłem inspiracji, ale także praktycznymi wskazówkami, które pomagają czytelnikom rozwijać się i osiągać sukcesy w różnych dziedzinach życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?