Bezpieczne i efektywne przechowywanie pieniędzy może okazać się dość sporym wyzwaniem – podczas wyboru konkretnej formy lokowania środków finansowych trzeba mieć na uwadze między innymi ryzykowność oraz opłacalność danej inwestycji.
Bezpieczny sposób lokowania finansów – czyli gdzie trzymać pieniądze
Osoby zastanawiające się nad tym, gdzie trzymać pieniądze powinny pamiętać o kilku niezwykle istotnych czynnikach. Pierwszą ważną kwestią okaże się wybór odpowiedniej formy lokowania dostępnych środków – warto pamiętać o tym, że sposób lokowania kapitału powinien zostać dopasowany do indywidualnych możliwości oraz oczekiwań inwestora. Dodatkowo podjęcie decyzji o ulokowaniu nadprogramowej gotówki powinno zostać poprzedzone dokładną analizą budżetu.
Przed ulokowaniem pieniędzy w konkretnym miejscu warto zaznajomić się między innymi z ryzykiem związanym z danym rozwiązaniem, pamiętając o tym, że fundusze i lokaty oferowane przez poszczególne banki mogą różnić się między sobą między innymi stopniem bezpieczeństwa.
Kolejna ważna kwestia to rentowność wybranego rozwiązania. Osoby którym zależy na powiększeniu posiadanego kapitału powinny zdecydować się na ulokowanie pieniędzy w miejscu, które oferuje stały wzrost aktywów – początkujący inwestorzy, nieposiadający doświadczenia w obszarze inwestycji, przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego funduszu powinni poprosić o poradę doświadczonego i zaufanego doradcę finansowego.
Gdzie ulokować pieniądze – rachunek oszczędnościowy
Założenie konta oszczędnościowego to krok, na który decyduje się coraz więcej osób – ten popularny produkt dostępny w ofercie większości banków stanowi unikalne połączenie tradycyjnego konta bankowego oraz lokaty.
Warto zaznaczyć, że środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym podlegają ustalonemu oprocentowaniu, które pozwala na systematyczne powiększanie posiadanych aktywów. Nie można zapominać również o tym, że konta oszczędnościowe charakteryzują się wysokim stopniem bezpieczeństwa – środki nie przewyższające kwoty 100 000 Euro chronione są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Poza tym banki, w większości przypadków, nie pobierają dodatkowych opłat za prowadzenie rachunku oszczędnościowego.
Lokaty bankowe – czyli gdzie ulokować pieniądze
Lokaty bankowe, obok kont oszczędnościowych, stanowią jedną z najpopularniejszych form inwestowania pieniędzy. Lokata różni się od rachunku oszczędnościowego tym, że środki na niej zgromadzone są zazwyczaj zamrożone, co oznacza, że klient nie może dysponować nimi w dowolny sposób. Dodatkowo warto pamiętać również o tym, że oprocentowanie lokaty zależy między innymi od stóp procentowych oraz okresu obowiązywania umowy.
Lokaty stanowią idealne rozwiązanie dla osób poszukujących bezpiecznej i opłacalnej formy oszczędzania pieniędzy, nie sprawdzą się jednak w przypadku inwestorów, którym zależy na szybkim zysku. Lokaty z reguły wiążą się z większymi profitami niż konta oszczędnościowe, ich przedterminowe zerwanie może wiązać się jednak z utratą wypracowanych odsetek, w niektórych przypadkach bank może zdecydować się także na zastosowanie umownej kary pieniężnej.